Trimite e-mail | Printeaza
Diverse
17.12.2020

O medalie de aur și două de argint au cucerit sportivele noastre la Cupa Mondială la lupte din or. Belgrad

Luptătoarea Anastasia Nichita a câștigat medalia de aur la categoria 57 de kg, iar sportivele Mariana Cherdivara, categoria 59 de kg și Irina Rîgaci categoria 65 de kg au  obținut medalia de argint.

Mariana Draguțan, categoria 55 de kg s-a clasat pe locul V, Maria Leorda, categoria 50 de kg a ocupat locul IX și Iulia Leorda, categoria 53 de kg - locul VII.

La finele evoluțiilor selecționata feminină  de lupte a Republicii Moldova s-a clasat pe locul V.

Republica Moldova este reprezentată la această competiție internațională de 22 de sportivi. Primii în concurs au evoluat luptătorii de stil greco-roman care s-au clasat pe locul X, la echipe.

Cupa Mondială la lupte se desfășoară în perioada 12-18 decembrie, în or. Belgrad, Serbia și întrunește 505 luptători din 51 de state au revenit pe covorul de lupte, la cea mai importantă competiție a anului 2020.