Trimite e-mail | Printeaza
Politic
26.05.2008

Marian Lupu: Romana şi moldoveneasca - una şi aceeaşi limbă”

Marian Lupu: Romana şi moldoveneasca - una şi aceeaşi limbă”

„Româna şi moldoveneasca sunt aceeaşi limbă. Una”, a declarat luni, 26 mai la Bălţi, preşedintele Parlamentului moldovean Marian Lupu, în cadrul unei reuniuni cu studenţii şi profesorii Universităţii de Stat „Alecu Russo”.Potrivit agenţiei DECA-press, Lupu a declarat că partea politică a problemei nu trebuie să afecteze procesul educaţional, astfel încât ar urma să fie fixat foarte clar chiar şi în documentele normative că denumirea politică a limbii este cea moldoveneasăca, iar în paranteze să fie indicat şi calificativul „română”. Aceasta, în opinia spicherului, este soluţia cea mai simplă pentru a împăca taberele care optează pentru o denumire a limbii sau alta.      „Eu cred că mai devreme sau mai târziu la asta o să ajungem”, s-a arătat convins Lupu. În alt context, agenţia Deca- press notează că Marian Lupu a spus că pentru a soluţiona definitiv problema interetnică, este indicat ca în Moldova să fie aplicat principiul autodefinirii. „Cine se simte român – nici o problemă. Te simti moldovean? Aşa sa fie!”, a exemplificat preşedintele Parlamentului. Vorbind despre problema celor doua Mitropolii, Lupu a condamnat decizia Patriarhiei Române cu privire la reactivarea celor trei eparhii româneşti pe teritoriul Moldovei. „Cât priveşte relăţiile dintre Chişinău şi Bucureşti, am pledat intotdeauna pe discuţii bazate pe picior de egalitate şi respect reciproc. Doar relaţii bazate pe principii juridice, politice şi etnice – ar fi unica soluţie pentru normalizarea relaţiilor şi eu cred că acest lucru este posibil”, a adăugat Marian Lupu. În cadrul reuniunii cu studenţii din Bălţi, spicherul moldovean a declarat că nu intentionează să demisioneze din funcţia de preşedinte al Legislativului, nici să renunţe la mandatul de deputat. Totuşi, Lupu a lăsat să se înţeleagă că ar exista o tactică politică. „În politic, lucrurile care ies la suprafaţă nu reprezintă decât 10%, restul se face la subsol, astfel încât eu nu doresc să vă afundaţi în acesta”, a spus în context Marian Lupu, adăugând că este luptător din fire şi că va lupta până la sfârşit, fără a oferi, însă, şi alte detalii.

Video ProTv -  Limba romana in paranteze

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus