Trimite e-mail | Printeaza
Politic
01.04.2008

Greceanîi: Noi cu toată lumea trebuie să trăim bine

Greceanîi: Noi cu toată lumea trebuie să trăim bine
Premierul Moldovei Zinaida Greceanîi a susţinut luni, după investirea de către Parlament şi depunerea jurământului la Preşedinţie, o scurtă conferinţă de presă în holul Guvernului. Întrebată cum vor fi relaţiile cu Moscova, Greceanîi a răspuns: „Normale“. „Nu trebuie să fie o relaţie mai bună sau mai rea. În calitatea mea de copreşedinte al comisiei moldo-ruse de cooperare comercial-economică ţin minte ce a fost în 1996, câte probleme am avut. Dar dacă ne-am aşezat la masa de negocieri, ne-am uitat în ochi unul la altul şi am încercat să găsim soluţii, atunci şi probleme se rezolvă. Şi cred că aşa trebuie să fie cu fiecare ţară, cu fiecare vecin. Noi cu toată lumea trebuie să trăim bine. Noi nu avem ce împărţi, avem de realizat şi de promovat ţara“, a declarat Greceanîi. Referindu-se la relaţiile cu Bucureşti-ul, premierul moldovean a menţionat că relaţiile cu România trebuie să fie la fel ca şi cu orice ţară din UE. „Însă acestea nu trebuie să ştirbească din statalitatea noastră, din imaginea Republicii Moldova, din securitatea economică“, a menţionat ea. Întrebată dacă va fi semnat acordul privind micul trafic la frontieră cu România, Greceanîi a răspuns: „Vom vedea. Timpul va arăta“.Întrebată ce statut va cere Moldova de la Bruxelles, premierul Zinaida Greceanîi a răspuns că în primul rând Moldova trebuie să primească un răspuns de la Comisia Europeană, care se va pronunţa asupra implementării Planului de Acţiuni. „De aceea acum este prematur să vorbim ce vom cere noi. Ce am întreprins noi ca să cerem ceva? Eu cred că raportul va fi unul pozitiv. Cel puţin trebuie să asigurăm implementarea restanţelor ce vor fi“, a menţionat premierul. Premierul moldovean a spus că în acest an guvernul nu poate să adopte nişte decizii care nu sunt importante ca valoare. „Nu avem timp pentru aceasta. Trebuie să adoptăm doar acele hotărâri pe care le poate executa ţara, care este absolut necesare şi care constituie nişte angajamente asumate în cadrul bilateral cu partenerii noştri de dezvoltare. Şi deciziile ce ar contribui la promovarea valorilor europene. Dacă vom începe să facem o sumedenie de planuiri de acţiuni, vom mai adopta o sumedenie de strategii, noi le avem şi aşa suficiente. Cele ce există - trebuie realizate“, a spus Greceanîi. Referindu-se la relaţiile actualilor membri ai guvernului cu presa şi publicul, Zinaida Greceanîi a menţionat că fiecare ministru trebuie să fie transparent şi capabil să explice publicului acţiunile sale. Vorbind despre monitorizarea activităţii Guvernului, premierul a promis ziariştilor că la şedinţa din săptămâna viitoare, va fi prezentată o nouă structură a Guvernului. „Veţi fi probabil placut surprinşi de unele modificări, pe care societatea le aşteaptă demult“, a spus Greceanîi, precizând că este vorba despre introducerea unor modificări în structura Aparatului Guvernului.Întrebată dacă vor fi modificări la nivel de miniştri adjuncţi, Zinaida Greceanîi a răspuns că fiecare ministru va avea libertatea să-şi formeze echipa.Printre sarcinile principale ale noului guvern Zinaida Greceanîi a menţionat sporirea calităţii guvernării, asigurarea independenţei justiţiei, mass media, care în opinia ei trebuie să fie imparţială şi corectă, sporirea competitivităţii economice, ce ar putea contribui la stabilitate şi creşterea economică. De asemenea, ea a menţionat că o atenţie sporită va fi acordată protecţiei sociale, investiţiei în capitalul uman şi altor acţiuni prevăzute de Strategia Naţională de Dezvoltare adoptată anul trecut de Parlament. „Echipa este bună. Consider că sunt nişte colegi excelenţi, care sunt dornici de a munci în continuare, de a reaiza lucruri palpabile. Noi nu ne-am propus nişte copuri utopiste, ci scopuri reale“, a mai declarat premierul Zinaida Greceanîi.

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus