Trimite e-mail | Printeaza
Economie
06.02.2008

Relaţiile economice româno-moldoveneşti în ascensiune, în pofida tensiunilor diplomatice

Relaţiile economice româno-moldoveneşti în ascensiune, în pofida tensiunilor diplomatice

Ambasadorul României la Chişinău Filiip Teodorescu a declarat pentru BBC că anul 2008 va marca trecerea de pragul psihologic al unui volum de schimburi comerciale de 1 miliard de dolari între Moldova şi România. „La sfârşitul anului 2007 am consemnat un volum de schimburi bilaterale de circa 850 de millioane de dolari, respectiv o creştere cu 60 % faţă de schimburile înregistrate anterior”, a spus domnul Teodorescu. „Dincolo de tot ce înseamnă aspectele formale de suprafaţă, eu cred că trebuie să ne bizuim pe aspectele care denotă valoarea pozitivă a unor relaţii. Aceea că ori de câte ori este vorba de domeniul concret, domeniul care interesează în ansamblu, nu doar elementele de discurs, relaţiile bilaterale merg foarte bine”, a spus ambasadorul României la Chişinău, Filip Teodorescu.

De aceeaşi părere este şi ministrul Economiei şi Comerţului al Moldovei Igor Dodon, care a declarat recet că în 2008 schimburile comerciale cu România vor fi în ascensiune, continuând tendinţa de anul trecut. În opinia lui, tensiunile la nivel politic dintre Chişinău şi Bucureşti, cel puţin în anul curent, nu vor împiedica relaţiile economice. „Statistica arată că schimburile comerciale cu România sunt în creştere atât la importuri, cât şi la exportutri. Bineînţeles că atunci când agenţilor economici le este convenabil să exporte şi să importe având ca partener România, ei vor continua să facă acest lucru, indiferent de ceea ce se întâmplă la nivel politic”, a menţionat Dodon. 

Bucureştiul se află pe locul doi, după Rusia, în topul partenerilor economici ai Republicii Moldova.

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus