Trimite e-mail | Printeaza
Economie
29.10.2007

Ministerul Economiei si Comertului lanseaza Ghidul informativ "Doresc sa-mi lansez propria afacere"

Ministerul Economiei şi Comerţului de comun cu proiectului TACIS „Suportul IMM în mediul rural” lansează săptămâna curenta  Ghidul informativ  “Doresc sa-mi lansez propria afacere”, relatează Serviciul de presă al MEC.

Una dintre sarcinile de bază al ghidului informativ este acordarea suportului informaţional în procesul creării întreprinderilor noi în mediul rural.

MEC atesta, ca pe parcursul ultimilor ani, se observă o tendinţă de creştere a numărului celor dispuşi să iniţieze o afacere, tocmai pentru începătorii în afaceri din zonele rurale, a şi fost creat suportul informativ in cauza.

Ghidul “Doresc sa-mi lansez propria afacere”  va oferi utilizatorilor informaţie despre formele juridice de înregistrare a întreprinderilor, impozite, taxe si alte plaţi obligatorii, elaborarea planurilor de afaceri, planificarea procesului de producţie, planificarea financiara, administrarea personalului, precum si exemplificarea celor mai dese greşeli efectuate de începătorii in afaceri, intru evitarea lor.

In cele 90 de pagini ale Ghidului, antreprenorii începători vot putea găsi informaţie despre asistenta tehnica si financiara acordata antreprenorilor din zona rurala, precum si despre  furnizorii serviciilor in afaceri ce au o largă reţea de  reprezentanţe teritoriali în Republica Moldova - Camera de Comerţ şi Industrie a Republicii Moldova, Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Rurală (ACSA), Uniunea Asociaţiilor Producătorilor Agricoli UniAgroProtect (UAP), Federaţia AgroInform, Procredit, etc.,

Ghidul informativ  “Doresc sa-mi lansez propria afacere” va fi distribuit gratis in toata tara prin secţiile economice din cadrul consiliilor raionale, precum si Punctele de contact in afaceri,  ce vor fi lansate oficial  luni, 5 noiembrie 2007 in 8 raioane ale Republicii Moldova.

 

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus