Trimite e-mail | Printeaza
Politic
27.10.2007

Un fost ministru basarabean a jurat credinta Romaniei

"Eu dintotdeauna am simtit ca sunt romanca. Romani mi-au fost stramosii, romanca ma simt si eu. Acum n-am facut decat sa-mi pun in cadru legal etnia si cetatenia", spune fericita Alexandra Kann, o doamna de peste 40 de ani, cu un puternic accent basarabean.  

Tocmai a iesit din amfiteatrul Institutului National al Magistraturii, unde a depus juramantul de credinta fata de Romania. Se uita din cinci in cinci secunde la hartia din mana: certificatul prin care, incepand de astazi, poate dovedi ca este cetatean roman. In cealalta mana are un buchet colorat de flori, pe care i l-au adus prietenele care au insotit-o la ceremonie. Alexandra Kann are, de altfel, si cel mai numeros anturaj dintre basarabenii care au depus ieri juramantul de credinta la INM.

Doamna Kann este, dupa cum ne spun si prietenele ei, „o persoana importanta”. In 1999, a fost chiar ministrul industriilor si comertului de la Chisinau. Acum face des naveta Bucuresti-Chisinau, pentru ca a intrat in afaceri. „Am depus actele pentru cetatenie in 2002 si am asteptat pana acum. Nu vreau sa comentez activitatea autoritatilor”, spune prudenta doamna Kann.

S-a judecat cu Romania

Impreuna cu aceasta, alti 215 basarabeni au jurat ieri credinta Romaniei. Cativa au venit cu copiii. Dintre toti, numai Lidia a plans de emotie. Are 47 de ani si tot in 2002 si-a depus dosarul. „Traiesc aici de ani buni. In sfarsit am scapat de grija ca trebuie sa-mi innoiesc permisul de sedere si ma simt si eu in rand cu lumea. Diseara vom sarbatori ca pot sa spun si eu in sfarsit ca sunt acasa”, spune Lidia.

Ceremonia in sine este scurta: dureaza aproape un minut, doar cat oamenii spun in cor fraza pentru care au asteptat, au stat la cozi si poate chiar au dat o „atentie” la Chisinau ca sa le mearga dosarul mai repede.

Purtatorul de cuvant al Ministerului de Externe, Ilie Banica, ne-a declarat ieri ca autoritatile romane nu cunosc numarul de cereri de cetatenie depuse de cetatenii Republicii Moldova. Potrivit estimarilor neoficiale, acest numar se apropie de un milion.

Sursa:  Evenimentul Zilei

Oana Dobre

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus