Trimite e-mail | Printeaza
Politic
12.09.2007

Consulul la Chisinau - acuzat ca s-a vulnerabilizat

Ministrul de externe Adrian Cioroianu a declarat, ieri, ca "poate" Alexandru Rus, consulul Romaniei la Chisinau, a favorizat o firma de turism care apela la consulat si, de aceea, nu se va mai intoarce la post.

„Poate ca, intr-un fel (Rus - n.r.) a favorizat o firma de turism care apela din cand in cand la consulat”, a afirmat Cioroianu, precizand ca Rus nu se va mai intoarce in postul de la Chisinau pentru ca „s-a vulnerabilizat”. „Din punctul nostru de vedere, o vina consta in faptul ca Domnia Sa a tratat preferential, fie si printr-o mai mare amabilitate, reprezentantii unor anumite firme. Din acest punct de vedere, se vor lua masuri disciplinare care s-ar putea sa treaca dincolo de domnul consul”, a spus Cioroianu, reamintind ca MAE a initiat o ancheta in acest caz. Seful diplomatiei romane a tinut sa sublinieze ca Romania nu isi asuma nicio responsabilitate pentru vreun act reprobabil. „Nu vrem sa dam sentimentul ca, daca nu se mai intoarce la Chisinau, am recunoscut sau am recunoaste ca ar fi vinovat cu ceva, dar faptul ca a fost foarte expus a atras atentia asupra sistemului nostru consular intr-o maniera pe care noi nu am fi dorit-o.” Cioroianu a reamintit ca MAE a cerut probe referitoare la presupusele fapte de coruptie ale lui Rus, dar ca „acele informatii nu au venit nici pana astazi”.

Sursa: Evenimentul Zilei

 

 

 

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus