Trimite e-mail | Printeaza
Politic
06.08.2007

Scurt ghid de obţinere a vizei româneşti

Scurt ghid de obţinere a vizei româneşti

Împreună cu colegul nostru Vitalie Călugăreanu şi în colaborare cu Daniel Neamu de la Adevărul am vrut să vedem cât de uşor este să obţii o viză românească la Chişinău. Calea legală s-a dovedit imposibilă. Singurul mod de a obţine viza românească este apelând la intermediari.Viza pentru cetăţenii R. Moldova este gratis. Teoretic. Practic, 400 de vize pe zi sunt eliberate şi tot atâtea persoane plătesc în medie câte 30 de euro taxa de intermediere. Există alte sute de vize eliberate "la urgenţă" prin diverse tertipuri – taxa este peste 200 de euro. Se strâng milioane de euro din această afacere generată de felul în care MAE gestionează eliberarea vizelor pentru cetăţenii R. Moldova. Milioanele de euro se împart între intermediari, firme de turism şi personalul ambasadei. MAE a comentat demonstraţia noastră printr-o scrisoare în care se arăta legalitatea deplină prin care s-a eliberat viza lui Vitalie Călugăreanu. Chiar dacă acesta nu a semnat niciodată hârtiile aflate în dosar şi nu a plătit voucher, transport, asigurare medicală etc.Iată pe scurt demersul nostru, ilustrat pe alocuri cu imagini capturate cu camera ascunsă:1. Se încearcă calea legală, şi anume programarea pe internet. Rezultat: Se încearcă degeaba. Pagina este blocată în fiecare zi, este imposibil să realizezi o programare.Sistemul informatizat permite programarea într-una dintre zilele următoarelor şase săptămâni. Însă consultarea în orice zi a calendarului Ambasadei ne arată că toate zilele teoretic disponibile sunt practic deja ocupate de rezervări (http://chisinau.mae.ro/index.php?id=16419&pas=2). Spre exemplu, de astăzi, 26 iulie, până la 6 septembrie nu se poate face nici o programare. Iar situaţia se repetă zi de zi; 2. Se iau ziarele de anunţuri, se caută prin anunţurile online sau se vizitează coada din faţa ambasadei. Rezultat: mai multe numere de telefon, toate duc către aceiaşi zece intermediari. Preţul este între 30 şi 50 de euro o programare online, peste aproape două luni. Doar programarea costă, viza este gratis. Cei câţiva intermediari cu care am discutat au legături în interiorul Ambasadei cu persoane care le garantează exclusivitate în programările online. O simplă corelare a IP-urilor care au accesat site-ul ambasadei şi au efectuat programări ar arăta autorităţilor române că întreaga afacere este în mâna câtorva persoane; 3. În caz de urgenţă: intermediarii pricepuţi la internet cunosc alţi intermediari, care îţi pot face rost chiar de viză, peste rând. Noi ne-am întâlnit cu Serghei, un puşti de 16 ani, care ne-a pus în legătură cu Iura. Rezultat: în numai o săptămână colegul nostru a obţinut viza pe baza unei scurte negocieri şi 230 de euro plătiţi în faţa Ambasadei României la Chişinău. Vitalie nu a completat nici o hârtie, însă a primit un voucher românesc, pe care nu l-a achitat niciodată.Din declaraţiile MAE, la dosarul său de viză au fost adăugate: asigurare medicală, chitanţă de plată a transportului, precum şi declaraţie olografă privind existenţa mijloacelor de întreţinere. Evident, în fals.

Ştefan Cândea - Centrul român pentru jurnalism de investigaţie, www. crji.orgUrgenţe "la purtător"Dacă mergi prin faţa Consulatului României la Chişinău, pe Strada 31 August, te poţi "împrieteni" cu cel puţin unul dintre băieţii descurcăreţi care te "agaţă" să-ţi vândă pontul: "Vreţi programare? Vă ajutăm noi!". Sau îi "agăţi", dacă ştii cum merge treaba prin zonă. Şi cei mai mulţi moldoveni care vor să-şi ia viză ştiu ce au de făcut, aşa cum am observat cât timp l-am ţinut de vorbă pe unul dintre "descurcăreţi". Preţul e negociabil şi diferă în funcţie de cerere: "Tacâm complet", adică viza, fără prea multă bătaie de cap, te duce până la 200 de euro. Dar se poate şi mai puţin, în funcţie de câţi bani ai în buzunar, pentru că le e mai greu să piardă definitiv un client decât să-i facă o reducere substanţială. "Trebuia să-mi prelungesc viza, care-mi expirase chiar în sesiune, şi n-aveam timp să stau prea mult la coadă. Se terminase programul când am ajuns eu, dar am avut noroc cu unul care m-a agăţat pe trotuarul din faţă, când m-am dus să schimb banii. I-am dat 250 de lei şi mi-am luat viza în 5 minute. Aş fi dat şi trei sute, numai să se rezolve", ne-a povestit Sergiu, student din Republica Moldova. Iar 250 de lei moldoveneşti înseamnă 50 RON, deci mai puţin de 15 euro. Cam tot atât costă şi înscrierea pe internet, pagina consulatului fiindu-le inaccesibilă "muritorilor de rând". (Anca Scarlat)Paşi de urmat

Dacă te programezi, de exemplu, pe 10 iulie pentru viză, aşa cum făceau cei care ajunseseră la consulat când am fost "să-i iau pulsul", vin să se aşeze la coadă pe 22 august. Aşa murmurau şi ei, foarte nemulţumiţi şi dezamăgiţi, dar mi-a confirmat unul dintre "băieţii descurcăreţi" care ştiu tot ce mişcă pe Strada 31 August: "O lună durează. Vorbeşti la notariat la România, făceţi chemare, se programează online şi cum e programat vine-n ziua aia şi-aşteaptă. Uite, de exemplu, la numărul douăşpatru, vine pe la unşpe. Mâine face pe douăştrei august, poimâne, douăşpatru. Pe data când e programat vine, depune documentele şi mai durează încă şase zile. La coadă stau două suti di oameni sunt în fiecare zi. De la opt şi treizeci până la ora patru. De la patru până la şepti se eliberează vize. De la ora şăpti seara până la zeci vin persoane juridice. Se bat între ei, că n-au programare", m-a lămurit, mândru de sine însuşi, tânărul Slavic, din faţa consulatului. "Eu fac programări online", zicea el. "Păi, programările online nu şi le face fiecare la un calculator oarecare?", am întrebat cu nedumerire. "E foarte greu. Mai bine la noi şi se face imediat", mi-a spus, foarte convins. Chiar dacă n-am înţeles mare lucru pe moment, m-a ajutat mai târziu una dintre "victime": "Nu putem accesa internetul. Nu poţi intra pe site. Când a venit Tăriceanu se putea accesa la orice oră din zi. Când a plecat, gata. Se poate intra pe site doar câteva minute, la 12 noaptea". Deci scoţi banu’ şi totul merge strună... (Anca Scarlat)

VIDEO

 • Trafic de vize (1) • Trafic de vize (2) • Trafic de vize (3) • Trafic de vize (4)

Sursa: Jurnalul National

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus