Trimite e-mail | Printeaza
Politic
18.06.2007

Dorin Chirtoacă: Cetăţenii întregii republici demult au depăşit clasa politică

Dorin Chirtoacă: Cetăţenii întregii republici demult au depăşit clasa politică

„Cetăţenii întregii republici demult sunt înaintea clasei politice, demult au depăşit clasa politică ca mentalitate, ca viziune şi acum este de datoria clasei poltice să se alinieze la cerinţele, la pretenţiile cetăţenilor”, a declarat într-un interviu acordat postului de radio BBC, învingătorul alegerilor pentru funcţia de primar general al Chişinăului, candidaatul Partidului Liberal, Dorin Chirtoacă. Potrivit lui, comuniştii au venit în aceste alegeri cu o tehnologie superficială, aparent nouă, dar cu un conţinut vechi, care nu a dat roade nici o dată în municipiul Chişinău. „Locuitorii au făcut clar diferenţa între aparenţă şi conţinut... Practic, şansa comuniştilor de a se reafirma au primit-o cu vârf şi îndesat în alegerile parlamentare din 2005 şi imediat în lunile următoare în martie-aprilie în momentul în care s-a semnat planul de acţiuni UE-RM, în momentul în care li s–a oferit perspectiva reformării, schimbării denumirii, apropierea de standardele europene dezicerea de trecutul totalitar comunist pentru a putea vorbi pe un nou raport de forţe bazat pe o competiţie democratică. Însă, se pare, că nu au dorit să profite de această şansă. Au preferat să rămână în vechile stratageme şi clişee ale partidului comunist totalitar. Este opţiunea lor şi o respectăm”, a declarat Dorin Chirtoacă.Totodată, el a exclus participarea sa în alegerile parlamentare din 2009, explicând că acasta ar însemna batjocorirea ideii „pentru care am luptat şi pentru care am obţinut victorai astăzi”. „Este foarte clar că mandatul va fi dus până la capăt până în 2011 şi în nici un caz nu cred că nici pe viitor ar trebuie să se întâmple astfel de situaţii, când un mandat al unei persoane aleasă într-o funcţie  publcă, cum este cea de primar, să fie abandonată pentru o altă funcţie, chiar dacă tot este o funcţie de demnitate publică aleasă într-o altă instituţie, pentru că asta înseamnă să nu te ţii de cuvânt, asta înseamnă să repeţi precedentul 2005, care practic a constribuit la deziluzionarea cetăţenilor noştri şi nevalidarea alegerilor din 2005”, a menţionat Chirtoacă.Referindu-se la refuzul candidatului comuniştilor Iordan să participe la dezbateri, Chirtoacă a menţionat că aceasta este diferenţa între aparenţă şi conţinut.  „Chiar şi în acele intervenţii scurte la radio şi TV au putut fi văzute carenţele în ceea ce priveşte stăpânitrea unor noţiuni cart sunt legate foarte strâns de ideea administraţiei publice”, a spus Dorin Chirtoacă. Pe de altă parte, potrivit lui, s-a mizat pe o tactică veche a partidului comunist şi anume pe ideea că există un lider cu o mare doză de încredere şi că nu contează cine se află în echipa respectivului lider, dacă acel lider spune votaţi-l pe X, atunci, oricare ar fi acesl X, el trebuie votat. „Însă nu mai funcţionează asemenea abordări în politica din RM şi cred că pe viitor comuniştii vor căuta să participe la dezbateri şi la cele parlamentare şi la toate care vor mai fi”, a menţionat Chirtoacă. Referindu-se la activitatea consiliului municipal şi colaborarea cu acesta, Dorin Chirtoacă a spus că,  „este evident că vom forma această majoritate democratică în Consiliul municipal Chişinău şi Partidul Comuniştilor va intra în opoziţie”. Totodaăt, el a menţiona că această majoritate democratică va trebui să reziste proba focului nu o dată atunci când vor fi discutate proiectele ce vor trebui adoptate. „Atunci se va vedea în ce măsură majoritatea funcţionează şi se consolidează”, a spus învingătorul alegerilor pentru funcţia de primar general al capitalei, adăugând că formarea acestei majorităţi este responsabilitatea tuturor partidelor.

„Este în interesul tuturor, realmente vorbind, este în interesul oricărui partid intrat în consiliul municipal acuma să plusese pe ideea de angajament public, de angajament de rezovare a problemelor cetăţenilor în strânsă cooperare cu celelalte formaţiuni”, a declarat Dorin Chirtoacă.

Totodată, el a menţionat că acum nu mai are sens să investească cineva în Partdul Comuniştilor, nu mai are sens, aşa cum a avut loc la 4 aprilie 2005. „Atunci ei erau în menţinere, acum sunt în scădere. Orice investiţie în PC ar însemna să meargă la pierdere îmrepună cu PC, înseamnă să dispară împreună cu PC şi nu cred că asta convine cuiva dintre celelalte formaţiuni care au intrat în consiliul municipal. Chiar şi din interesul pragmatic, interesul va fi de cooperare între toate fracţiunile în afară de formaţiunea comunistă, deoarece e clar că s-a produs şi o polarizare şi în societate – comunişti şi anti comunişti”, a declarat învingătorul alegerilor pentru funcţia de primar general al capitalei. Referindu-se la eventuale sabotări sau piedici, cu care s-ar putea confrunta în exercitarea mandatului de primar, Dorin Chirtoacă a declafat că îşi asumă acest risc.  „Tot ceea ce trebuie să facem e să intuim calea corectă pe care trebuie să meargă municipiul Chişinău de acum încolo şi, cu toate piediecile care vor fi puse, să mergem înainte. Nu există altă posibilitate, dacă vom încerca să oprim  toate aceste sabotări sau denigrări sau orice altceva, atunci practic vom fi ocupaţi cu lucruri mai puţin importante. Noi ne vom ocupa de ceea ce se numeşte rezolvarea problemelor municipiului şi toate aceste atacuri le vom lăsa să treacă de la sine, pentru că oamenii ne vor judeca până la urmă după ceea ce vom face noi, nu după ceea ce vor spune alţii despre noi”, a spus el.Dorin Chirtoacă a fost rugat să-şi expună opinia faţă de acuzaţiile de rudenie cu anumiţi lideri politici şi de faptul că odată ajuns primar va discrimina minorităţile naţionale, în special ruşii, idei vehiculate foarte mult în ajunul turului doi al alagerilor. „Tocmai faptul că fac parte dintr-o familie care s-a luptat deschis cu comunismul din anii 60-70 sec. trecut, faptul că membri familiei mele au respins comunismul atunci, mi-a dat posibilitatea acum să ofer argumente forte atunci când tebuie să răspund la întrebarea care  este garanţia că echipa mea nu va face la fel cum au făcut cei care au bătut palma cu comuniştii de-a lungul timpului din 90 încoace. Din acest punct de vedere, gradul de rubedenie cu Gheorhge Ghimpu şi Mihai Ghimpu reprezintă un atu, un avantaj, o garanţie a faptului că vom merge până la capăt pe acesastă linie şi nu  ne vom da înapoi”, a declarat Dorin Chirtoacă. „Dar nu ideea de rudenie m-a adus aproape de Mihai Ghimpu sau de Gheorghe Ghimpu, aproape ne-au adus ideile, comuniunea de idei, şi această comuniune de idei există şi în relaţia cu Dvs şi în relaţia cu foarte mulţi dintre cei care au mers la vot”, a precizat Chirtoacă.

Referindu-se la acuzaţiile privind discriminarea minorităţilor, Dorin Chirtoacă a spus că de data aceasta „comuniştii şi-au dat arama pe faţă şi au arătat că sunt extremişti, că reprezintă un partid extremist, deoarece şi-au permis să divizeze societatea sau au încercat cel puţin să divizeze societatea noastră în ai noştri şi ai voştri”. „Au făcut chestiunea asta împreună cu reprezentanţii minorităţii ruse, încercând să bage în sperieţi, practic, ruşii din RM, să-i ameninţe cu lucruri care nu au nici o legătură cu persoana mea şi cu echipa din care fac parte. Dar mă bucur că oamenii nu au reacţonat la aceste provocări ieftine şi cred că prin aceasta comuniştii încă o dată au comis o eroare care le va fi fatală pentru că au arătat că nu pot să se menţină la nivelul la care au ajuns. Ei sunt la guvernare şi nu ar trebuie să-şi permită asemenea modalităţi mârşave de atacare a unui competitor. Recurgerea la metodele acestea de denigrare arată o identitate de atitudine cu regimul Smirnov pentru că acest tip de mesaj prin excelenţă le aparţine lor. De multe ori s-a vorbit despre o complicitate dintre Chişinău şi Tiraspol”, a declarat Chirtoacă.  El a spus că recent a discutat cu cei doi foşti deţinuţi ai regimului Smirnov Andrei Ivanţoc şi Tudor Popa,  care au spus exact acest lucru când au ieşit din închisoarea de la Tiraspol că „cei de la Chişinăul sunt mână în mână cu cei de la Tiraspol şi fac jocuri pe seama populaţiei, fiind respectiv într-o relaţie foarte strânsă cu Kremlinul”. „Prin acest atac care a fost comis că acestă ipoteză se poate confirma. În ceea ce priveşte atitudinea mea faţă de ruşi şi ucraineni cred că ar trebui să privim lucrurile prin prisma activităţii mele personale şi a echipei din care fac parte şi sunt convins că lucrurile se vor menţine într-un echilibru absolut firesc unei societăţi democratice cu aspiraţii europene”, a declarat Dorin Chirtoacă.  Întrebat care va fi prima sa preocupare când va veni să-şi ocupe fotoliul de primar, Dorin Chirtoacă a răspuns: „Prima preocupare  - una dintre problemele pe care urmează să o rezolv în timpul cel mai scurt vizează transportul, pentru că dimineaţa şi seara este imposibil aproape să circuli cu trasportul public supraaglomerat, traficul extrem de încordat. Şi aceasta nu necesită investiţii, necesită management, necesită o abordare corectă pentru fiecare”.

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus