Trimite e-mail | Printeaza
Externe
08.05.2007

Tariceanu se balbaie ruseste

Tariceanu se balbaie ruseste

Descinderea lui Kondyakov in Romania incinge clasa politica si-l face pe seful liberalilor sa-si contrazica propriii lideri * Premierul nu exclude, dupa intalnirea cu masonul rus, o vizita la Moscova  

Prezenta lui Alexandr Kondyakov - consilier al lui Vladimir Putin si Marele Secretar al Marii Loje Ruse - la Bucuresti si alaturarea numelui sau de importanti oficiali romani a inflamat toata suflarea politica. Primul care l-a mentionat a fost Traian Basescu, care a sustinut, intr-un interviu, ca exista afirmatii despre structuri externe interesate in destabilizarea Romaniei si ca este interesant de stiut daca, inainte de votul de suspendare, "un domn foarte important, Kondyakov", s-a intalnit cu politicieni romani. Ulterior, liderul PIN, Cozmin Gusa a spus ca omul de afaceri s-a intalnit si cu Ion Iliescu. PSD, in frunte cu Ion Iliescu si Mircea Geoana au negat vehement orice apropiere de consilierul lui Putin. Kondyakov a sustinut insa ca a venit in Romania in interesul companiei pe care o reprezinta si ca a discutat cu multi oficiali, insa nu despre suspendarea lui Basescu. Fostul sef al SIE, Ioan Talpes, a sustinut insa ca Alexandr Kondyakov face parte dintr-o filiera Bucuresti-Moscova care nu urmareste interesele de stat ale celor doua tari, ci interesele proprii, in defavoarea Romaniei. Potrivit unor surse apropiate ziarului ZIUA, Alexandr Kondyakov nu-i este deloc strain lui Ioan Talpes. "Omul (Kondyakov n.red.) vine din anul 2000 in Romania si s-a intalnit de zeci de ori cu Ioan Talpes" , ne-au mentionat sursele citate. Potrivit acestora, consilierul lui Putin s-a intalnit cu Talpes si cand acesta era sef al serviciilor secrete, si cand era vicepremier, dar si dupa anul 2005. Stroe contrazis de premier Pe de alta parte, Tariceanu a respins ieri afirmatia senatorului PNL, Radu Stroe, potrivit careia masonul rus a venit la intalnirea cu premierul roman pentru a face o oferta de consultanta pentru PNL. Premierul a precizat ca Stroe a inteles probabil gresit nestiind prea bine limba engleza. Stroe, participant la intalnirea Tariceanu-Kondyakov, a declarat pentru Cotidianul ca tema discutiilor dintre cei doi "a fost o oferta a firmei de lobby a lui Kondyakov pentru PNL". Seful Executivului a respins, de asemenea, speculatiile aparute pe marginea acestei intalniri care, in opinia lui, tin de teoria conspiratiei. Premierul a precizat ca Romania are o "optiune clara", respectiv cea occidentala si euroatlantica, pozitie pe care a adoptat-o si el. "In ceea ce ma priveste, de cand am intrat in politica, mi-am afirmat fara nici un fel de ezitare aceasta optiune occidentala. Dar acest lucru nu trebuie sa insemne ca Romania trebuie sa aiba o relatie tensionata cu Rusia...", a spus premierul. Intrebat de ziaristi daca intentioneaza sa faca o vizita la Moscova, premierul a spus ca nu are pe agenda o astfel de vizita "in perioada urmatoare", dar nici nu a exclus aceasta posibilitate. "Sigur, este posibil intr-o buna zi, nu e nimic condamnabil sa fac o vizita oficiala la Moscova". (Roxana ANDRONIC, Anca HRIBAN) Kondyakov recunoaste vizita la Bucuresti Omul de afaceri Alexandr Kondyakov a declarat pentru BBC, preluat de Rador, ca a fost in Romania pe 11 si 12 aprilie in interesul companiei pe care o reprezinta si ca a discutat cu multi oficiali, insa nu despre suspendarea lui Traian Basescu, asa cum sustine acesta. Alexandr Kondyakov a mai spus ca a fost in repetate randuri in Romania. "Am inceput sa avem contacte cu Romania acum cativa ani cand am inteles ca ar exista o reala posibilitate de a participa la crearea unei relatii bune din punct de vedere economic intre Romania si Rusia, intre companiile rusesti si cele romanesti. Am decis, deci, sa ajutam acest proces", sustine Kondyakov. El precizeaza: "Am avut contacte si cu companii, si cu politicieni din Romania, dar si de aici si din Rusia am fost intrebati daca exista posibilitatea de a face ceva in directia mentionata. Am raspuns da". Cat despre ultima sa vizita in Romania, Alexandr Kondyakov, spune ca a fost una neoficiala. "A fost o vizita informala, repet", insista el adaugand: "Si cu premierul am discutat aceleasi chestiuni legate de prospectarea posibilitatilor de a face posibile noi proiecte economice, intre Romania si Rusia si intre companiile interesate in cele doua tari. Am discutat si cu mai multi oficiali. Vrem sa gasim cai pentru proiecte viabile si in beneficiul ambelor parti. Incercam sa gasim si parteneri aici pentru proiectele noastre". Kondyakov nu a mentionat despre ce proiecte este vorba, subliniaza BBC, dar a spus ca exista un interes pentru Romania al unor magnati rusi, precum Oleg Deripaska sau Igor Jujin. Alexandr Kondyakov, relateaza BBC, spune ca a fost o reala surpriza si pentru el declaratia lui Traian Basescu si afirma ca in discutiile sale din Romania subiectul Traian Basescu nu s-a regasit. "Nu am inclus acest subiect in afacerile noastre, nu este treaba noastra, in fond. Nu stiu de ce Traian Basescu mi-a mentionat numele. Sunt gata sa ma intalnesc cu domnul Basescu pentru a discuta acest lucru. Repet, nu avem nimic cu el, iar interesele noastre sunt doar economice". Pe de alta parte, Alexandr Kondyakov, a negat ca ar lucra in calitate de consilier pentru presedintele Rusiei sau pentru cel al Moldovei, dar spune ca in activitatea sa a stabilit contacte atat in lumea economica, cat si in cea politica". (A.H.) Marea Loja Nationala sta departe de politica Vizita pe care Alexandr Kondyakov, Marele Secretar al Marii Loje a Rusiei, a efectuat-o in luna aprilie la Bucuresti a fost una privata si nu rezultatul unei invitatii adresata de conducerea Marii Loje Nationale din Romania (MLNR), precizeaza, intr-un comunicat de presa, Eugen Ovidiu Chirovici, Mare Maestru al MLNR. Chirovici sustine ca numai Kondyakov si interlocutorii lui pot sa ofere detalii despre motivele vizitei, despre subiectele abordate in cadrul intalnirilor, "care cu siguranta nu au avut o tematica masonica". Chirovici mentioneaza ca, in primele patru luni ale anului, Romania a fost vizitata de circa 20 de Mari Demnitari ai unor Mari Loje prietene din diferite tari "fara ca acest fapt, obisnuit in diplomatia masonica, sa starneasca vreo <<ingrijorare>> si/sau preocupare mediatica sau de alta natura". "Regretam faptul ca Francmasoneria Regulara Romana este tarata fara voia ei in disputele politice ale momentului", noteaza Chirovici. (D.I.) Ion Iliescu:"E o diversiune murdara" Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a pus alaturarea numelui sau de cel al lui Alexandr Kondyakov pe seama unei "diversiuni murdare". Intr-un mini-interviu acordat ZIUA, liderul PSD nu a exclus posibilitatea ca informatiile aparute in presa sa vina chiar de la presedintele suspendat Traian Basescu. Prezentam discutia cu Ion Iliescu. As vrea sa va intreb despre Alexandr Kondyakov... Nu ma intereseaza. E o diversiune murdara, nici nu vreau sa comentez. Ce l-a impins atunci pe Cozmin Gusa sa spuna acest lucru? Credeti ca vine de la Basescu? Probabil. (Mihai TOADER) Talpes: Interese in defavoarea Romaniei Liderul UPSC, Ioan Talpes, a declarat ieri pentru NewsIn, ca, Alexandr Kondyakov face parte dintr-o filiera Bucuresti-Moscova, care nu urmareste interesele de stat ale Romaniei si Rusiei, ci interese proprii, in defavoarea Romaniei. "Exista o filiera pe linia Bucuresti-Moscova care s-a interpus la Chisinau si in imprejurimile Kremlinului", a afirmat fostul director al SIE si sef al Administratiei prezidentiale in mandatele lui Ion Iliescu in fruntea tarii. El a amintit ca in politica romanesca exista un curent care sustine ca Romania trebuie sa sprijine Republica Moldova pentru ca aceasta sa se integreze in Uniunea Europeana. "Prea putini au gandit ca exista o formula inversa", a mai spus Talpes aratand ca exista un grup la Chisinau care a reusit sa se impuna in relatiile dintre Romania si Rusia si a sugerat ca din acest grup face parte si Kondyakov. (D.I.) Gusa il stie pe Kondyakov din 2001 Liderul PIN Cozmin Gusa ne-a declarat ieri, ca il cunoaste pe Kondyakov din 2001, cand in calitate de secretar general al PSD a incercat o relatie institutionala intre Edinsvo ("Unitate"- partidul lui Vladimir Putin) si social-democrati. "Novokom era o societate de PR cu care acel partid lucra", ne-a explicat Gusa. El ne-a precizat ca nu au existat relatii oficiale intre Novocom si PSD, ci intre PSD si acel partid aflat la Putere in Rusia, respectiv intre Guvernul PSD si Guvernul condus de Kasianov. "Kondyakov era un consultant politic care, dupa stirea mea, nu a facut altceva decat sa incurajeze relatii economice mai bune intre Romania si Rusia in avantaj reciproc", ne-a declarat Gusa. Liderul PIN a tinut sa spuna ca Traian Basescu s-a folosit de prezenta lui Alexandr Kondyakov in Romania pentru a crea o diversiune din dorinta de a nu vorbi despre incalcarile Constitutiei si suspendarea sa. Gusa a sustinut ca informatia potrivit careia Kondyakov s-a intalnit cu politicieni romani este adevarata. "Eu n-am negat-o, nici Tariceanu nu a negat-o, dar Basescu ii da un caracter ocult pentru a isca in mintea unor romani naivi acel sentiment antisovietic pe care Nicolae Ceausescu il exploata, de asemenea, tot pentru romanii naivi sau dezinformati", ne-a mai spus Gusa. (R.A.) MAE n-are idee MAE nu are "absolut nici o idee" despre intalnirile lui Kondyakov din Romania, a declarat, ieri, ministrul de Externe Adrian Cioroianu. "Ca este rus, ca este finlandez, ca este american sau ca este taiwanez, nu mi se pare o idee fericita ca in dezbaterea politica interna sa atragem oameni, persoane, institutii, oficialitati sau non-oficialitati care sunt din alte tari. (...) Nu e dovada de maturitate sa vorbim despre comploturi straine, sa ne interesam de intalniri cu unul si cu altul, sa ajugem la concluzia ca ar fi, eu stiu, expresia unor legaturi pe care noi le-am avea cu persoane din alte tari, din alte masonerii sau din alte organizatii care nu au legatura cu diplomatia", a opinat, pe de alta parte, seful diplomatiei romane, recomandand Bucurestilor sa isi extinda preocuparile in afara "inclestarii interne", in contextul in care imaginea tarii noastre pe plan extern se afla "intr-o continua depreciere". (D.E.) Geoana: Basescu e perfid Mircea Geoana a respins vehement orice apropiere a liderilor PSD de Alexandr Kondyakov. "Sunt niste intoxicari sinistre, nu stiu de unde la scot baietii astia (...) Este pur si simplu o perfidie fara seaman din partea domnului Basescu. Cum este posibil sa spuna ca ne intalnim noi cu nu stiu ce mason rus?", a spus iritat Geoana, intr-o conferinta de presa. "Eu spun ca la PSD nu exista nici un fel de contact pe aceste zone. Sa terminam cu intoxicarile astea penibile din presa. Iar ziaristii care se preteaza la astfel de jocuri - va rog foarte mult - nu mai muscati din momeala asta, nu mai spuneti de PSD. Lasati-ne in pace cu problemele noastre, ca nu avem nici un fel de legatura cu aceste combinatii si aceste manevre penibile", a adaugat liderul social-democrat. Mircea Geoana l-a acuzat, totodata, pe Traian Basescu de faptul ca a dus politica externa a Romaniei in zona campaniei pentru referendum. (Roxana ANDRONIC)

Sursa: Ziua

cuvinte-cheie:

Comentarii (0)

 

Sus